5 Soruda Linkedin Premium Hesapları Tanıyın

  • Linkedin Premium hesap kullanmalı mıyım?
  • Premium hesaplar etkileşimi arttırır mı?
  • CEO’muz için premium hesap almalı mıyız?
  • Satış/İK departmanı olarak premium işimize yarar mı?
  • Premium olmadığım için mi iş başvurularım görüntülenmiyor?
  • Sen neden premium hesap kullanıyorsun Gamze?

Ve daha bir çok soru :)

Linkedln, diğer medya platformları gibi herkese açık ve ücretsiz bir platform. Premium kısmı ise size ek özellikler ve avantajlar sunan ücretli kısmı. Ara ara premium hesaplardan bahsediyoruz. Şimdi yeniden 5 soruda bilgileri tazeleyelim istedim :)

En temelden baştan başlayalım;

Linkedln; İş arayanlar, satış ve yetenek profesyonelleri ve ayrıca LinkedIn‘den daha fazla faydalanmak isteyen genel profesyoneller için Premium hesap seçeneklerini sunar.

Hayır. Elimizdeki tek bilgi Linkedln tarafından verilen Premium hesaplar 6 kat daha fazla görünürlük alır bilgisi. Bunun dışında gönderi erişimlerine ve etkileşimlerine herhangi bir katkısı yok. Ya da şunu söylemez mesela algoritma; Premium hesaplar arama sonuçlarında önde çıkar demez. Sadece plan özellikleri bazında görünürlükleri yüksek olduğu bilgisini verir.

Premium hesaba geçmek istediğinizde Linkedln sizin 4 plan sunar ve amaçlarınıza göre bu planlardan birini seçmenizi ister.

Sizin Linkedln kullanımında amacınız ne? Bunu doğru belirlemeniz lazım. Seçeceğiniz plan türüne göre Linkedln sizlere ek özellikler tanıyor çünkü. O yüzden bu aşamada doğru kararı vermeniz çok önemli.

Aslında bu 4 plan 2 gruba ayrılır:

  1. Grup: Kariyer I Business

Bu grup daha çok kendi işinde, alanında ön plana çıkmak, içgörüleri incelemek ve sınırsız arama yapmak isteyen kişiler içindir. Daha çok kişisel kullanım ön planda. Bu planları seçerken; sizin gerçekten bu özelliklere ihtiyacınız var mı bunu gözden geçirmelisiniz. Örneğin; şirket çalışanları arasındaki rekabette konumunuzu incelemiyorsanız, sınırsız kişi araması yapmıyorsanız, içgörüler sizin için bir veri oluşturmuyorsa, her gün profilime kim baktı diye girip tek tek tek bakmıyorsanız bu paketler sizin için bir anlam taşımayacak.

2. Grup: Sales Navigator I Recruiter Lite

Satış ve İşe Alım paketlerinde biraz daha şirket faaliyetleri ön plana çıkıyor. Satışta; pazar arama, liste oluşturma, filtreleme ile bir panel açılırken; İK tarafında ise yine aday arama, başvuru gruplandırma, başvurulara dönüş yapma panelleri açılıyor.

Planları detaylı olarak incelemek tıklayabilirsiniz.

Her kullanıcıya yılda 1–2 kez 1 ay boyunca ücretsiz deneme hakkı sunuyor Linkedln.

O yüzden bu yıl kullanmadıysanız siz de ücretsiz üyeliğinizi başlatabilirsiniz.

Bu arada kullanıcı bazlı olarak Linkedln bazen bu özelliği size daha sık ve hatta birkaç ay üst üste de sunabilir.

Ücretsiz üyeliklerde de Linkedln’de tanımlı bir kredi kartınızın bulunması gerekiyor. Burada dikkat etmeniz gereken şey üyeliğinizin yenileme tarihi gelmeden 1 gün önce aboneliğinizi iptal etmeniz. İptal etmediğiniz takdirde aboneliğiniz devam eder ve tutarı ödersiniz. Linkedln hatırlatma olması açısından size 7 gün önce bir mail gönderiyor zaten. Önemli olan süre dolmadan iptal etmeniz; çünkü süre dolduğunda ve ödeme çekildiğinde onu geri almak çok zor :)

  1. Premium hesaptan beklentim ne? Hangi hesap bana uygun?
  2. Linkedln’i ne kadar aktif kullanıyorum? Bu özellikleri kullanacak zamanım var mı?
  3. Bu bütçeyi her ay Linkedln’e ödediğimde bu beni zorlayacak mı ve farklı aktivitelere de bütçe ayırabilecek miyim?

Şimdi gelelim esas soruya;

Kişinin hesabını ve kariyerini yönetmesi için Linkedln Premium hesap kullanması gerekli mi ve artıları neler?

Ben önce kendi deneyimimden bahsedeyim. Neden bir süredir premium kullanıyorum. Linkedin Premium hesaplar ile şirket sayfalarındaki iç görüleri inceleyebiliyorsunuz. Çalışan dinamikleri, içerikler, grafikler hepsi açık olarak sunuluyor. Ben de Linkedin Çalışan Karnesi konseptimiz için bir süredir premium kullanıyorum. Bu içgörüler dışında bir faydası var mı Gamze sana derseniz yok aslında :)

Diğer yanda CEO’lar konusu var.

CEO’muz için premium hesap almalı mıyız?

Hayır :) Sadece premium algısı yaratmak için bir premium hesap almak CEO’nun etkisini ve duruşunu yok saymak demek aslında. Lider algısı, marka algısı böyle sağlanmaz. Bu eski algıları geride bırakalım. Biz bugün danışmanlık verdiğimiz CEO’larda eğer fayda sağlayacak bir kullanım yoksa tüm paketlerini iptal ettik.

Çünkü konu bir platformu premium kullanmak değil; etkili ve doğru kullanmakla başlıyor. Siz zaten iyi bir Linkedln kullanımı ile görünürlüğünüzü ve etkileşiminizi çok daha fazla arttırabilirsiniz, CEO’nuzun etki alanını ve lider algısını güçlendirebilirsiniz.

Sonuca gelip tek bir soru-cevapta toparlarsak:

Gamze; şimdi biz kişisel hesabımız ve kariyer yönetimimiz için kendi bütçemizden Linkedln Premium aboneliği başlatalım mı?

Kariyer ve İş planları hayatınızda ekstra farklar yaratmayacak. Bununla ilgili hiçbir araştırma ve veride yok. Algoritmada premium hesapların öne çıktığına dair bir açıklama da yok. O yüzden bütçelerde bu ekstra maliyete gerek olduğunu düşünmüyorum. Bu bütçeyi kendi kariyeriniz ve gelişiminiz için daha yararlı şekilde değerlendirebilirsiniz.

--

--

Digital Brand: Digital Marketing I Social Media I Advertising I Linkedin: gamzenurluoglu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Gamze Nurluoğlu

Digital Brand: Digital Marketing I Social Media I Advertising I Linkedin: gamzenurluoglu