Clubhouse: 5 Maddede Nasıl Kullanılır, Davetiye Nasıl Alınır?

Ses temelli bir sosyal medya uygulaması Clubhouse; son günlerde en çok konuştuğumuz uygulamalardan biri oldu. Özellikle pandeminin sosyalleşmeyi etkilemesi, etkinliklerin sınırlanması ile insanların daha çok konuşma ihtiyacı duyması ortaya çıkmıştı.

Peki neden ses temelli uygulama bu kadar hızlı popülerleşti?

En son çıkan We Are Social raporu Ekim 2020'de çıkmıştı. O rapora göre online aktiviteler arasında Podcasts dinleme oranı %43 oranında. Bu da kullanıcı davranışında sesin ön plana çıktığını gösteriyor.

Önce detaylı okumak isteyenler için Clubhouse kullanıcı rehberini incelemek isteyenler için şöyle bırakıyorum:

Peki şimdi hazırsanız 5 maddede Clubhouse uygulamasına ve ipucularına dikkat edelim!

1. Clubhouse davetiyesi nasıl alınır?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Şu anda sadece iPhone ve iPad kullanıcıları uygulamaya dahil olup kullanabiliyor. Android kullanıcıları için henüz uygulama açılmadı. Geliştirmelerin devam ettiği ve iyileştirmeler sonucunda Android kullanıcılarına da açılacağı söyleniyor.

Üye olma noktasında ise bir davetiyeye ihtiyacınız var. Hemen üye olamıyorsunuz.

Bu noktada;

Clubhouse üyesi bir arkadaşınız size davetiye gönderebilir ve direkt o bağlantı ile üye olabilirsiniz.

Üye olmak için uygulamaya giriş yapıp bekleme listesine geçebilirsiniz. O listedeyken; rehberinizdeki Clubhouse kullanan kişilere bir bildirim gider. Sizinle davetiye paylaşmak isteyenler üyeliğinizi onaylayabilirler.

Davetiyeler ile ilgili kritik nokta:

Birine davetiye gönderdiğinizde ve kişi kabul edip üye olduğunda adınız kişinin profilinde yer alıyor ve herkes sizin aracılığınız ile dahil olduğunu görebiliyor. Bu da aslında bazı riskleri beraberinde getirebiliyor.

Eğer davet ettiğiniz bir kişi trol olarak işaretlenir veya raporlanırsa bu sizin hesap güvenliğinize de etki ediyor. Belirli noktada uygulama referans olduğunuz için sizin hesabınızı da riskli olarak görebiliyor.

2. Clubhouse profili nasıl açılır ve düzenlenir?

Clubhouse sadece sesinizle ön planda olduğunuz bir uygulama. Telefon numaranızla üye olduğunuzda sizden bir profil oluşturmanız isteniyor. Fotoğrafınız, biyografiniz ve eğer bağlamak isterseniz Twitter ve Instagram hesaplarınıza yer verebiliyorsunuz.

Burada önemli nokta gerçek profilinizi oluşturmanız. Çünkü üyelik kuralları gerçek kişilerin olması gerektiğini söylüyor.

Üye olduktan sonra ilgi alanlarınızı seçiyorsunuz. Ayrıca uygulama kişi listenize erişerek takip etmek isteyebileceğinizi kişileri sizi sunuyor.

3. Clubhouse nasıl çalışır?

Clubhouse içerisinde isterseniz dinleyici isterseniz bir oda açıp moderatör olarak yer alabilirsiniz.

2 yönteme de bakarsak:

Dinleyici olmak:

Ana sayfada açık olan odaları, konularını ve moderatörlerini görebilirsiniz ve dinleyici olarak katılabilirsiniz. Katıldığınızda moderatörlere bildirim gider ve sizin katıldığınızı görürler.

Ayrıca odadaki tüm moderatörleri, moderatörlerin takipçilerinden dinleyenleri ve genel dinleyicileri görebilirsiniz.

Konunun gidişatına göre eğer söz almak isterseniz siz de sağ alt köşedeki el kaldırma işaretine tıklayarak söz alma talebinde bulunabilirsiniz.

Bu noktada moderatörlere bildirim gider; katılmanızı onaylayabilirler veya reddedebilirler.

Eğer onaylarlarsa siz de konuşmacı olarak yer alırsınız. İlk bağlandığınızda mikrofonunuz açık olur. Konuşmadığınız zamanlarda ise kapatmanız ses karmaşası açısından önemlidir.

Bir odada konuşmacı olduğunuzda odadan çıkıp geri gerseniz bile konuşmacı olarak devam edebilirsiniz moderatör sizi çıkartmadığı sürece. Bu nedenle odalar arasında dolaşabilirsiniz.

Odadan ayrılmak istediğinizde ise “Leave quietly” butonuna tıklayarak ayrılabilirsiniz.

Moderatör olmak:

Clubhouse içerisinde kendi odanızı açarak yayıncı olabilir, farklı moderatörler ekleyerek ortak yayınlar yapabilirsiniz.

Bu noktada odayı iki şekilde açabilirsiniz.

Bir tanesi anasayfadaki “Start Room” kısmına tıklayarak açmak.

Bu kısıma tıkladığınızda 4 seçenek çıkar; herkesin katılacağı Open oda, arkadaşlarınızın katılacağı Social oda, sadece davet edeceğiniz insanların katılacağı Closed oda, üye olduğunuz kulüp adını seçerek oluşturacağınız o kulübün üyelerine özel oda. Kimlere ulaşmak istediğinizi seçerek odayı açabilirsiniz.

Oda açıldığında tek moderatör siz olursunuz ama gelen kişiler arasında moderatör ya da konuşmacı seçebilirsiniz. Seçtiğiniz bir konuşmacıyı daha sonra tekrar dinleyici listesine alabilir veya odadan çıkartabilirsiniz.

Moderatörlük kolay görünse de aslında yönetmesi zor bir alan. Çünkü insanları dahil etmek, eşit söz hakları vermek, karşılıklığı engellemek oldukça önemli.

Takvimden planlama yapıp oda açmak:

Planlanmış bir etkinliğiniz varsa takvimden oda açabilir, detayları yazabilir ve birlikte yapmak istediğiniz partnerleri ekleyebilirsiniz.

Etkinliği düzenlediğinizde; farklı kanallarda paylaşım, davet etme ve takvime ekleme için bir bildirim alanı çıkar. buradan direk Twitter hesabınızda paylaşabilirsiniz örneğin.

4. Clubhouse’da Club oluşturma nedir ve markalar nasıl yer alabilir?

Her platformda olduğu gibi Clubhouse içerisinde de topluluk oluşturmak için bir alan var:Club’ler.

Eğer bir topluluk oluşturmak, farklı konularda odalar açmak, takipçilerinize özel faaliyetlerde bulunmak istiyorsunuz club özelliğini kullanabilirsiniz. Ayrıca yine bir marka, bir şirket adıyla faaliyet göstermek istiyorsanız club açabilirsiniz.

Club nasıl açılır?

Şu an için club açmak için başvuru yapılması gerekiyor. Yapılan açıklamada çok fazla talep olduğu için başvuru süreçlerinin biraz uzayabileceğini söylüyor.

Club için detaylar şöyle:

Başvuru yapmak istediğinizde karşınıza şöyle bir form çıkıyor:

Bu formu doldurduktan sonra bekleme süreci başlıyor. Club açıldığında bir bildirim alıyorsunuz ve düzenlemeye başlıyorsunuz.

Ayrıca club açmanın dışında farklı clubleri de takip edebilirsiniz. Takip ettiğinizde hepsi profilinizde görünür.

5. Clubhouse’dan para kazanabilir miyiz? Reklam modeli var mı?

Şu an için bir reklam modeli veya para kazanma modeli bulunmuyor. Ama bununla ilgili çalışmaların olduğu söyleniyor.

İlk çalışma; içerik üreticileri destekleyecek bir destek programı. Her platformda olduğu gibi burada da platformu ayakta tutacak şey içerik üreticiler olacak. O nedenle ilk adımda onları desteklemek, iş birliği yapmalarına teşvik etmek üzerine çalışmalar planlanıyor.

Diğer yöntem bir ödeme alma yöntemi eklenmesi. Bilet satışı, ücretli abonelik buradaki ihtimaller arasında. Yapılan açıklamaya göre şu anda çalışmalarının başladığı ve yakında test edileceği söyleniyor. Burada bir nevi Patreon sistemi kurulabileceği söyleniyor. Bunların hepsini zaman gösterecek.

Henüz her şey çok yeni ve aslında hepimiz biraz deneyerek, kullanarak hayatımızda nasıl şekilleneceğini göreceğiz. Bakalım birkaç ay sonra hakkında neler konuşacağız :)

BONUS 1:

Clubhouse ile ilgili dikkat etmeniz gerekenler:

  • Konuşmacı olarak yer aldığınızda aktif olarak konuşmaya katılmayacaksanız ses karmaşasınız önlemek için mikrofonuzu kapatın.
  • Aktif konuşmacı olduğunuzda üst üste konuşmamaya dikkat edin; iyi bir dinleyici olmakla başlayın.
  • Profil fotoğrafınıza mavi tık, halka gibi algıyı etkileyecek semboller eklemeyin bu Clubhouse tarafından sorun olarak algılanabilir.
  • Kimi davet edeceğinizi iyi seçin. Davet ettiğiniz kişinin referansı olduğunuzu unutmayın.
  • Bir oda açtığınızda kişilerin katılması biraz zaman alabilir. Kimse katılmadı diye hemen odayı kapatmayın. 15–20 dakika beklemeniz gerekebilir.
  • Oda açınca kişileri davet edebilirsiniz. Üst üste davet göndermemeye dikkat edin. Bu kullanıcıları sıkabilir.
  • Moderatör iseniz birini konuşmaya hemen almayın, müsait olmayabilir. Önce onu konuşmaya alacağınızı bildirin, hazır olması için süre tanıtın.
  • Ses kaydı, ekran kaydı almayın. Uygulama güvenlik önlemi olarak bunları aldığınızı tespit ettiğinde size uyarı gönderecek; tekrar yaptığınızda ise hesabınız bloke edilecektir. Hesabınız bir kez bloke olduğunda tekrar aynı numara ile hesap açamayacaksınız.

BONUS 2:

Bir platformu anlamanın en güzel yolu aktif içerik üretmektir. Ben de ilk odamı bu akşam açıyorum ve her cuma yayınladığım bültenleri artık Clubhouse’a taşıyorum.

Clubhouse 20 Dakikada Haftanın Gündemi Her cuma 18.00'de sizlerle olacak. İlk yayın bugün 18.00'de. Katılmak isterseniz:

Yayında ayrıca Clubhouse özelliklerinden de bahsedeceğiz :)

Digital Brand Director: Digital Marketing I Social Media I Advertising in:gamzenurluoglu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store