Clubhouse: Etkili Kullanım ve Öne Çıkma İpuçları

Mart 2020'de faaliyete geçse de son 1 aydır hatta Türkiye için özellikle son 1 haftadır herkes Clubhouse hakkında konuşuyor, merak ediyor.

Önce Clubhouse nedir Gamze? diyenler için; Clubhouse: 5 Maddede Nasıl Kullanılır, Davetiye Nasıl Alınır? yazıma göz atmalısınız: https://gamzenurluoglu.medium.com/clubhouse-5-maddede-nas%C4%B1l-kullan%C4%B1l%C4%B1r-davetiye-nas%C4%B1l-al%C4%B1n%C4%B1r-631eae3239e0

Clubhouse’a üyeliğinizi oluşturdunuz ve kullanmaya başladınız. Şimdi burada aslında etkili kullanım devreye giriyor. Eğer fark edilmek, kendi ekosisteminizi yaratmak istiyorsanız etkili kullanım sağlamanız lazım.

Etkili kullanım ve öne çıkmak için size sorulardan oluşan ve adım adım giden bir rehber hazırladım.

Haydi başlayalım!

Clubhouse hangi amaçla ortaya çıktı?

Uygulamada farklı konularda gruplar olunca kafalar karıştı. Uygulamanın misyonu olarak aslında pandemi ile başlayan karantina döneminde insanların sosyalleşmesi, dertleşmesi için bir platform sunmak olarak ortaya çıkıyor.

Uygulamayı yazan ve sahibi Paul Davison. ancak uygulamanın destekçisi Amerikan Clubhouse International adındaki Akıl Sağlığı ile ilgili bir sivil toplum örgütü.

İlk çıkışlarında bir gelir kaygısı ya da ticari bakış açısı bulunmuyor. Kullanıcıların sosyalleşmesine ve içerik üretmesine odaklı olduğunu da aslında üzerinde çalıştığı içerik üreticileri destek programlarından da anlayabiliyoruz.

Clubhouse algoritması nasıl çalışır?

Algoritma şu an size seçtiğiniz ilgi alanlarınız ve takip ettiğiniz kişileri göz önünde bulundurarak içerik sunuyor. Bu nedenle temelde kimi takip ettiğiniz de çok önemli.

Eğer gördüğünüz içerikleri zenginleştirmek istiyorsanız ilgi alanlarınızı ara ara değiştirebilirsiniz. Ayrıca yeni içerikler keşfetmek için anahtar kelimeler ile aramalar yapıp çıkan sonuçlara göre seçimler yapabilirsiniz.

Clubhouse’da yapılan aramalar, algoritmalarına göre sıralanmış 100 sonuç sıralar. Bu sonuçlarda da; anahtar kelime yoğunluğu, anahtar kelime konumu, profilin popülerliği, profil etkileşimi ve uygulama etkinliği ön plana çıkar. Anahtar kelimeleri sıralamaya çalışmak için profilinizde değişiklik yaptığınızda, etki hemen ortaya çıkar. Bu, biyografinizdeki çeşitli anahtar kelime stratejilerini test edebileceğiniz ve sıralamanızı iyileştirip iyileştirmediğinize bakabileceğiniz anlamına gelir.

Algoritmayı inceledikten sonra yapacaklarımız aslında çok basit. 3 temel maddede nasıl etkili kullanım sağlayacağınıza bakalım mı?

Clubhouse profilimi nasıl düzenleyebilirim?

Neden herkes profiline bu kadar çok yazıyor? Neden tüm iş bilgilerini ve sosyal bilgilerini görüyoruz diye merak ettiniz mi hiç? Hatta belki de yok artık deyip dalga geçtiniz :)

Profilinize yazdığınız her şey bir anahtar kelime. Bu anahtar kelimelerde Clubhouse içerisindeki SEO faaliyetlerini destekliyor ve hem aramalarda öne çıkmanızı hem de farklı kişilere öneriler olarak sunulmanızı sağlıyor.

O nedenle insanlara özellikleriniz ve sunmak istediğiniz teklifler, iş birlikleri için anahtar kelimeleri belirlemeniz çok önemli. anahtar kelimeleri belirledikten sonra;

  • Clubhouse profilinize okunabilir ve spam içermeyen bir şekilde yerleştirin (Arka arkaya anahtar kelimeleri tekrarlamayın.).
  • En önemli 2 veya 3 anahtar kelimenizin biyografinizin ilk üç satırında olduğundan emin olun.
  • Biyografiniz boyunca ek anahtar kelimeler ekleyin. İnsanların arama yaptığı birçok yolu kapsayan anahtar kelime varyasyonlarına sahip olduğunuzdan emin olun.Bunu uygulamanın kolay bir yolu, hakkında konuşmaktan veya öğrenmekten hoşlandığınız konuların bir listesini biyografinizin sonuna eklemek olacak.

Ne sıklıkla oda açmam gerekir ve oda açarken nelere dikkat etmem lazım?

Oda sıklığı aslında sizin platformda ne kadar aktif konuşmacı olup moderatörlük yapmak istediğinizle alakalı ama en öne çıkan profillerin en azından haftada 3 oda açanlar olduğu görülüyor.

Oda açarken isim seçiminiz önemli burada. Kullanıcılara hangi konuda konuştuğunuza dair bir bilgi verirseniz doğru kitleye ulaşabilirsiniz. Diğer türlü merak edip gelip gitmeler olacak ya da konu gidişatını kullanıcılar kaçırabileceklerdir.

Moderatör olarak nelere dikkat etmem lazım?

Clubhouse’da bir oda açtığınızda moderatör olarak yer alıyorsunuz; ya da başka bir odada kişiler sizi moderatör yapabiliyor. Moderatör olduğunuzda; odayı kapatabilir, kimlerin konuşmacı olarak yer alacağını seçebilir, kişilerin mikrofonunu açıp kapatabilirsiniz. Burada önemli olan aktif yönetimi sağlamak ve adil bir konuşma dünyası yaratmaktadır. Dikkat etmeniz gerekenler:

  • Konuşma talebi gönderenleri sırayla almalı ve konuşma hakkı verdiklerinize de sırayla konuşmalarını sağlamalısınız.
  • Konuşma talep etmeyenlere bilgileri olmadan konuşmacı daveti göndermek doğru değil. Eğer yer almalarını istiyorsanız önden sizi davet etmek istiyorum diyebilirsiniz.
  • Konuşmacı olarak aldığınız kişilerin sırayla konuşmalarını ve araya girmeden söz hakkı almalarını istiyorsanız; mikrofonlarını bir kez açıp kapatmalarını isteyebilirsiniz. Böylece söz karışıklığı olmayacak. Siz de sırayla söz verebilirsiniz.
  • Ünlü veya yüksek takipçili biri geldiğinde onu öne çıkarmaya çalışmak, sıralamayı bozup ona öncelik vermek kullanıcıların odalardan uzaklaşmasına ve tepki göstermesine neden oluyor. Çünkü aslında platform ekosistemi aslında herkesin eşit haklarda konuşabilmesine bağlı.
  • Konu ekseninin kaymamasına dikkat edin. Açtığınız başlık çerçevesinde tutmanız daha etkili bir oda sağlayacaktır.
  • Kişiler arası tartışma durumlarında veya provokatör söylemlerde gerektiği noktada kişilerin mikrofonunu kapatabilir veya konuşmacılar arasından çıkarabilirsiniz. Ama bunu yaptığınızda da nedenini açıklayın. Hiçbir şey olmamış gibi konuşmaya devam etmeyin. Katılımcılarınıza şeffaf olun.

Bir odaya katıldığımda nasıl davranmam lazım?

Bir odaya katıldığınızda dinleyici veya konuşmacı olabilirsiniz. Odaya girdiğinizde konuşmak isteseniz bile hemen konuşmacı talebinde bulunmayın. Bir süre odada neler konuşulduğunu dinleyin. Oda fikriniz olmalı. Sonrasında eğer isterseniz konuşmacı talebinde bulunabilirsiniz. Bu noktada talebiniz kabul edildiğinde;

Hemen konuşmaya başlamayın. Moderatörden size söz vermesini bekleyin. Baktınız henüz söz vermedi 1 kez mikrofonu açıp kapayın.

Eğer konuşmanız bittiyse ve devam etmeyeceksiniz konuşmacılar arasından çıkıp dinleyici olarak devam edin.

Konuşmacıyken bir konuya destek vermek veya kişiyi alkışlamak isterseniz mikronu arka arkaya açıp kapatın.

Kaç davetiye hakkım var? Herkesi davet edebilir miyim?

Clubhouse davetiye sistemi ile çalışıyor ve her kullanıcın davetiye hakkı var. İstediğiniz kişiye davetiyelerinizi iletebiliyorsunuz. Burada soru şu; kaç daveti hakkım var? Kimi 2 diyor, kimi 4.

Önce 2 davetiye hakkınız oluyor. Bu hakkında artması ne kadar aktif olduğunuz ile ilgili. Örneğin; kendi odasını moderatör olarak başlatan veya girdiği odalarda sık sık konuşmacı olan biri ile sadece dinleyici olan veya çok aktif olmayan birinin hesabına yüklenen davetiye sayısı farklılık gösteriyor. Ne kadar aktifseniz; o kadar davetiye hakkınız oluyor.

Sesim kayıt oluyor mu? Güvenli mi?

Clubhouse konuşmalarınızı kaydetmez. Biri ana cihaz üzerinden ses kaydı veya ekran kaydı yapmaya çalıştığında ise önce uyarı verir, 2. seferde kullanıcıyı bloklar. Peki bu ses kayıt olmuyor demek mi? Tam olarak öyle değil. İsteyen kişilerin 2. bir bağımsız cihazdan sesinizi kaydedebileceğini unutmayın. Yapmak isteyen bir yolunu buluyor illa ki :)

Ne konuşmam lazım? İş mi, eğlence mi?

Siz ne konuşmak istiyorsunuz? Aslında temel soru bu. Hem Türkiye’de hem de dünyanın farklı ülkelerinde birbirinden farklı konularda odalar var.

Ama bu odaların tek bir konusu yok. Burası sadece iş konuları veya burası eğlence yeri demek şu an doğru değil. Son haftalarda Türkiye’de iş konuşulup birer eğitim seansına dönen odalar da gördük ilham verenler de. Magazin grupları da gördük Haluk Levent’in katılmasıyla şarkılı odalar da.

O yüzden başa dönüyoruz; siz ne konuşmak, ne dinlemek istiyorsunuz? İşte tam da buna göre ekosisteminizi oluşturabilirsiniz. Tek doğru yoktur unutmayın. Ama şunu da unutmayın; katıldığınız odalar birçok kişi tarafından da görülüyor. Bir ayak izine sahipsiniz :)

Şirketim için Clubhouse’ı nasıl kullanabilirim?

Profilinizde bir izleyici kitlesi oluşturduysanız veya şirketinizin adıyla bir Club sayfasınız varsa şirket faaliyetlerininizi, güncellemelerinizi paylaşmak için odalar oluşturabilir; sektörden konuklar alarak yayınlar yapabilirsiniz.

Ayrıca bir influencer marketing faaliyeti kapsamında kendi izleyici kitlesini oluşturan profiller ile iş birliği de yapabilirsiniz.

Clubhouse ücretli olacak mı veya para kazanabilecek miyim?

Clubhouse’da kazanç konusu en çok sorulan soru. Bu noktada platformun çalışmaları olduğu ve hatta Amerika’da ödeme yöntemlerinin test edilmeye başlandığı gündemde. Nasıl olacak derseniz; bilet satışı, ücretli abonelik buradaki ihtimaller arasında. Örneğin siz bir oda açacaksınız ve bu odaya katılımı 10 dolardan satabileceksiniz. Aslında burada bir nevi Patreon sistemi kurulabileceği söyleniyor. Bunların hepsini zaman gösterecek.

Clubhouse Influencer Programı nedir?

Tüm platformları olduduğu gibi Clubhouse da temelde ayakta tutan şey içerik üretilmesi. Bu da içerik üreticilerin beslenmesi, desteklenmesi demek her zaman. Clubhouse da bir “Influncer Programı” başlattı ve 40 kullanıcı seçerek bu programı ve özellikleri test etmeye başladı. Influencer programındaki kişilerin normal kullanıcılardan farkı ne olacak derseniz; hem Clubhouse kurucuları ile ortak konferanslar düzenleyecekler hem de Clubhouse içerisinde farklı araçlara erişebilecekler kullanım için.

Ve son!

Şimdilik durum böyle. Clubhouse hayatımızda henüz çok yeni bir uygulama ve gün geçtikçe yeni bilgiler ediniyoruz. Yenilikler oldukça yazmaya devam edeceğim. Ayrıca Clubhouse’dan yaptığım yayınlarda da bu konuları bol bol konuşacağız. Takipte kalın! :)

Digital Brand Director: Digital Marketing I Social Media I Advertising in:gamzenurluoglu

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store