Girişiminizin Markalaşma Yolculuğu İçin 5 Temel Adım

Gamze Nurluoğlu
4 min readMar 15, 2022

Türkiye startup ekosistemi global yatırımlar ile birlikte büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bununla birlikte girişim yolculuğuna yeni çıkanların ana konularından birini de markalaşma oluşturuyor.

Markalaşma öncesi gelin önce bir ekosistemde neler olmuş ona bakalım.

StartupMarket’in yayımladığı Türkiye startup ekosisteminin 2021 değerlendirmesine göre; 2021 Sadece 2021 yılında Türkiye startup ekosisteminde, 297 startup, 479 yatırımcıdan unicornlar ve Trendyol Group dahil 3,48 milyar USD yatırım aldı. Trendyol Group hariç yatırım tutarı 1.63 milyar USD iken unicornlar hariç 443 milyon USD oldu. Ekosistem yatırımların artması ve unicornların çıkmaya devam etmesi ise yeni nesil girişimleri ve girişimini geleceğe taşımak isteyenleri hem heyecanlandırdı hem de daha fazla motive etmeye başladı.

Şu bir gerçek ki her startup, kendini geleceğe büyüyerek taşımak ister. Bir fikir kıvılcımında hayallerle yoğrulan startup, gerçek dünyaya adım attığında, maraton işte orada başlıyor. Bu yolculuktaki başarının ilk anahtarı ise markalaşmadan geçiyor. Marka olmak; kulağa harika geliyor ama emek, zaman ve strateji gerektiriyor. Yeni doğan bir bebek gibi pazarın güçlü rekabet ortamına giren her startup, markalaşma adımlarını işinin ana çatısı yapmalı. Çünkü ana çatı sağlam olduğunda; geleceğe güçlü adımlar atar ve yoldaki tüm engelleri yarattığı marka değeriyle aşar.

Peki nasıl olacak bu markalaşma derseniz; sizin için 5 adımda özetledim:

  1. Hedef Kitlenizi Tanıyın:

Öncelikle hitap ettiğiniz kitleyi doğru tanımanız gerek ki markanız buna göre konumlanacak. Pazarınızın hedef kitlesini her yönüyle analiz etmek iyi bir başlangıç olacaktır.

2. Söylemleriniz Tutarlı Olsun ve Marka Kimliğinizi Oluşturun:

Dijitalde, yer aldığınız bir fuarda, sokak afişlerinizde kısaca varlığınızı hissettirdiğiniz her yerde hedef kitlenize sizden tek bir mesaj gitsin. İnsanlar, marka adınızı gördüğünde tıpkı bir kişiyi tanımlar gibi sizi tanımlayabilsin.

Marka olma yolculuğunda mutlaka bir kılavuzunuz olmalı. Bu kılavuzu hem dijital hem de kurumsal şekilde konumlandırmak gerek. Markanız nerede, ne konuşacak, ana ve yardımcı renkleri ne olacak, resmi fontu ne olacak, kurumsal yapı taşları ve dijital yapı taşları neler olacak? Tüm bu soruların cevabı, marka kimliğinizin oluşmasını sağlayacak. Oluşturduğunuz marka kimliği, yola çıktığınız andan itibaren size bir yol arkadaşı olarak eşlik edecek; çünkü markanızın tüm doğrularını tanımlıyor olacak.

3. Stratejik İletişim Planı Oluşturun:

Planlı olmayan her iletişim, gün sonunda kesintiye uğrar ve mesaj yanlış yerlere, yanlış şekilde ulaşır. İşte bu yüzden markanızı anlatmanızdaki tek yol; etkili iletişim. Bunun için de bir stratejik planınızın olması gerekiyor. Markanızı her yönüyle doğru anlatmak için hem konvansiyonel hem de dijital mecralara dair bir iletişim planı oluşturun.

4. Dijital Dünyaya Uyum Sağlayın:

Dijital dünya, hayatımızın bir parçası. Bu parça eksik olduğunda ne yazık ki özellikle yeni oluşturulan markaların geleceğe giden adımları tökezliyor. Bir startupı 360 derece konumlandırmak, onu geleceğe taşıyacak yegane şey olacak. Dijitaldeki varlığını her yönüyle kurgulayan bir startup, markalaşma sürecinde geleceğe giden yolu açmış olacak. Bu nedenle; dijitale hızlıca adapte olun ve sosyal medya başta olmak üzere hedef kitlenizle dijitalde nasıl bağ kurabilirsiniz planlamaya başlayın.

5. Hedef Kitleniz ile Etkileşime Geçin:

Markalaşma ve bilinirlik noktasında hedef kitleye ulaşmak kadar onlarla etkileşime geçip bağ kurabilmek de oldukça önemli. Gerçek etkileşim hedef kitle sizi beğendiğinde veya yorum yaptığında değil; siz de ona karşılık verdiğinizde oluşur. Bu nedenle dijital kanallarınıza gelen yorumları, mesajları takip etmeniz; doğru zamanda, doğru kişiye, doğru mesajı göndermeniz oldukça önemli. Bir girişim için özellikle Instagram gibi dinamik mecralarda 7/24 moderasyon yapmak çok zaman alıcı görünse de bugün bir otomasyonla hepsini düzenleyebiliyoruz.

MobileMonkey şirketi tarafından hayata geçirilen InstaChamp ile etkileşimlerinizi ölçeklendirebilir ve otomatik müşteri desteği yaratabilirsiniz.

InstaChamp, günün her saatinde takipçilerinizin yorumlarına, mesajlarına ve hatta hikaye etiketlemelerine cevap verebilme özelliğine sahip. Aynı zamanda takipçileriniz ile bağ kurarken girişiminizde satışları da arttırmanız mümkün. Ulaşılabilir, takipçilerini dinleyen bir Instagram hesabı; her zaman kıymetlidir. Siz de böylece zamanınızı markalaşma yolculuğunuza, yeni ürünler ve hizmetler üretmeye, yaratıcı içerik oluşturmaya ayırabilirsiniz.

InstaChamp’i detaylı olarak incelemek için:

Bonus: Ayrıca InstaChamp’in tüm özelliklerini içeren Platin paketi kullanmak isterseniz Gamze1 koduyla 1 ay boyunca ücretiz olarak deneyebilirsiniz. Kodu kullanmak için Platin Plan abonelik kısmında kart bilgilerinizi girerken “Kuponum Var”ı tıklayıp Gamze1 kodunu girmeniz yeterli olacaktır. #İşBirliği

--

--

Gamze Nurluoğlu

Digital Brand: Digital Marketing I Social Media I Advertising I Linkedin: gamzenurluoglu